İzmir Kanal Tedavisi – Cadde Dental (Endodonti)

kanal tedavisi uygulanmış dişler

Ağrılı bir diş ağrısı ile karşılaşıncaya kadar insanlar dişlerinin sağlığını hafife alma eğilimindedir. Dişler hayati derecede önemlidir – yiyecekleri çiğnemek ve kesmek için kullanılırlar ve vücudun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi almasını sağlarlar. Bu nedenle, sadece günlük aktiviteleriniz sırasında değil, aynı zamanda herhangi bir diş prosedürü ile karşı karşıya kaldığınızda da dişlerinizi korumak çok önemlidir. Sonuç olarak, mümkün olduğunca doğal dişlerinizi korumak her zaman en iyisidir.

Bu soru, bir diş ciddi şekilde hasar gördüğünde veya enfeksiyon kaptığında ortaya çıkabilir ve bilinçli bir karar vermenin tek yolu, tüm seçeneklerinizi tam olarak anlamaktır. Ayrıca, hangi seçeneğin sizin için doğru olduğunu düşünürken, kararınızın gelecekteki diş sağlığınızı ve yaşam tarzınızı nasıl etkileyeceğini anlamak zorunludur.

Cadde Dental olarak, hastalarımıza hangi tedavilerin mevcut olduğu ve herhangi bir alternatifin olduğu ve neden birinin diğerinden daha iyi bir seçim olabileceği konusunda bilgi vermeye kararlıyız.

Yaşamınız boyunca mükemmel ağız sağlığını korumak, devam eden diş prosedürlerinin gerekliliğini en aza indirmenin yanı sıra bir öncelik olmalıdır. Bu nedenle ortaya çıkabilecek herhangi bir diş problemi için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı sunmaya çalışıyoruz. İşlevden asla ödün verilmemesini sağlarken en iyi gülümsemenizi korumanın önemli olduğunu anlıyoruz. Sonuçta, en sevdiğiniz yiyecekleri deneyimlemeden tadını çıkarabilmek

izmir kanal tedavisi Kanal Tedavisi Nedir?

Endodontik tedavi olarak da adlandırılan kök kanal tedavisi, diş pulpasının iltihaplanması veya enfeksiyonunun neden olduğu ağrı ve tahrişi hafifletmek için kullanılan oldukça başarılı bir prosedürdür. Dişin özü, minenin altında bulunur ve dişin yumuşak, en iç kısmıdır. Kan damarlarını, sinirleri ve bağ dokusunu içerir. Kanal tedavisi, dişin derinliklerinde pulpada sürekli hasar, iltihap veya enfeksiyon bulunan bir dişi “kurtarmak” için mevcut bir tedavi seçeneğidir. Basitçe söylemek gerekirse, hasarlı iç kısımlar dişinizden çıkarılır ve dişin sızdırmazlığını sağlamak için malzeme ile değiştirilir. Çoğu durumda, daha fazla çürümeye ve hasara karşı korumak için dişin üzerine bir kron yerleştirilir. Bir dişin genel anatomisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sinirler, pulpanın içinden uzanarak dişin köklerine doğru ilerler. Bir enfeksiyon mevcut olduğunda veya tahriş veya travma iltihaplanmaya neden olduğunda, bu sinirler tahriş olur ve ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Bakterilerin girdiği, çürümesi, tekrarlanan diş prosedürleri veya ağız travması nedeniyle diş minesindeki çatlaklar nedeniyle pulpa zarar görebilir.

Çoğu vakada kanal tedavisi kullanılarak diş kurtarılabilir. Tersine, diş tedavi edilmeden bırakılırsa, dişte renk değişikliği, artan ağrı, uzun süreli sıcaklık hassasiyeti, diş etinde yer alan akıntılı bir sivilce veya genel şişlik gibi çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Endodontik tedavi rutin olarak iki ziyarette tamamlanır. İlk ziyaretinizde eksiksiz bir muayene yapılacak, röntgen çekilecek ve teşhis konulacaktır. Kanal tedavisi gerektiği belirlendiğinde, diş hekiminiz bölgeyi uyuşturmak için anestezi uygulayacaktır. Daha sonra, bir lastik örtü (lastik örtü) prosedür devam ederken dişin izole edilmesine yardımcı olacaktır – artıkların ve sıvının boğazınıza geçmemesini ve boğulmanıza neden olmasını sağlar.

kanal tedavisi fiyatları

Diş pulpasına çiğneme yüzeyine açılan küçük bir açıklıktan ulaşılır, pulpa odası temizlenir ve hasarlı veya enfekte pulpa hem kök kanallarından hem de pulpa odasından tamamen çıkarılır. Tüm sinir ve döküntülerin dar kök kanallarından uzaklaştırılmasını sağlamak için küçük, özel aletler kullanılır, ardından herhangi bir bakteri veya enfeksiyon izini gidermek için dezenfektan kullanılır.

Temizlik tamamlandıktan sonra diş hekiminiz kanalların içindeki boşlukları doldurup kapatacak ve dişin açıklığına geçici bir dolgu yapacaktır. Bir sonraki randevunuzda, diş hekiminiz geçici dolguyu kalıcı olanla değiştirecek ve işlevi eski haline getirmek ve dişi korumak için bir taç yerleştirecektir.

Kanal Tedavisi Süreci Nasıl İlerler?

Kanal tedavisi genellikle iki adımda tamamlanır.

  1. İlk olarak, diş hekimi tedavi edilecek alanı uyuşturacak ve iltihaplı veya enfekte olmuş pulpayı çıkaracaktır. Diş hekiminiz daha sonra dişin içini temizleyecek ve şekillendirecek, boşluğu dolduracak ve dişi kapatacaktır. Diş hekiminiz enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmak için antibiyotik yazabilir ve genellikle diş için geçici bir kaplama veya başlık oluşturur. Diş hekiminiz size bir süre için çok sıcak veya soğuk yiyecek veya içeceklerin yanı sıra çiğneme gerektiren veya sert yiyecekler veya atıştırmalıklardan kaçınmayı içeren işlem sonrası talimatlar verecektir.Bazı durumlarda, kök kanalı için erişim boşluğunun oluşturulması nedeniyle kök kanalınız ek yapı gerektirebilir. “Kor yerleştirme”, bir diş hekiminin yeni bir diş kronu yapmaya hazırlanırken eksik diş yapısını değiştirdiği bir prosedürü ifade eder. Bu eksik kısımların değiştirilmesi, yeni restorasyon için en uygun temeli oluşturur. Diş hekiminiz, çekirdek materyalin dişe tutturulmasına yardımcı olmak için bir diş “post” yerleştirilmesini tavsiye edebilir. Gönderi ve çekirdek oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinin.
  2. Enfeksiyon temizlendikten ve bölge iyileştikten sonra, diş hekiminiz dişi tekrar temizleyip mühürleyecek ve daha fazla hasar ve çürümeden korumak için dişin üzerine kalıcı bir kron yerleştirecektir. İyileşme tamamlandıktan sonra, dişlerinizi normal kullanımına geri dönebilmelisiniz. Bununla birlikte, diş restorasyonlarının sağlam ve sağlam kalmasını sağlamak için uygun bakım ve onarım yapılması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Uygun Fiyatlı Kök Kanal Maliyeti

İzmir’deki bir kanal tedavisi maliyeti, diş türünün yanı sıra kök sayısı gibi diğer değişkenlere ve diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama, cerrahi diş çekimi gibi ek hizmetler için herhangi bir ihtiyaca bağlı olarak değişebilir. Diş hekiminiz hangi teşhis ve tedaviye ihtiyaç duyulacağını inceleyecek ve personelimiz kök kanal tedavisine başlamadan önce ilgili tüm ücretleri gözden geçirecektir.

Personelimiz, herhangi bir harcamayı en aza indirirken fiyat konusundaki avantajlarınızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlamak için teminatınızı sizinle birlikte gözden geçirmekten memnuniyet duyar.

Belirti ve bulgular

Diş ağrısı ile yaşamak zor olabilir. Bazı durumlarda, dişteki bir enfeksiyon her zaman hemen ağrılı değildir, ancak ne kadar erken tedavi görürseniz, potansiyel sonuç o kadar iyi olur. Aşağıdakilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız diş hekiminizle iletişime geçmeniz her zaman en iyisidir:

  • lokalize ağrı (hafif ila şiddetli olabilir)
  • Dişte renk değişikliği
  • Diş çevresinde şişme veya tahriş

Acil bir kök kanalı ihtiyacının tespiti ancak bir diş hekimi veya endodonti uzmanı tarafından yapılabilir. Lenf düğümlerinde ağrı, şişme, hassasiyet veya ateş, gerçek bir diş acil durumunun veya başka ciddi bir durumun belirtisi olabilir ve asla göz ardı edilmemelidir. Siz veya sevdiğiniz biri bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa, bir diş hekimine gitmenizi veya hemen bir acil bakım merkezini ziyaret etmenizi öneririz.

Alternatif Tedavi Seçenekleri

İzmir’de kanal tedavisi, doğal dişinizi kurtarmak için en iyi seçenek ve genellikle oldukça etkili olsa da, bazen bir kanal tedavisi başarısız olabilir. Bu meydana geldiğinde, diş hekiminiz sizi endodontik cerrahi için bir ağız cerrahına yönlendirecek veya kanal prosedürünün tekrarlanmasını önerecektir.

Kanal tedavisinden kaçınmayı tercih ediyorsanız, doğal dişinizi kurtarmakla fazla ilgilenmiyorsanız veya bir kronu stabilize etmek için yeterli diş yapısı yoksa, diş ekibimiz büyük olasılıkla dişi çekip yerine yenisini oluşturmanızı tavsiye edecektir. Bu seçeneği tercih ederseniz, zahmetli dişi çıkardıktan sonra çevreleyen dişlerinizle kusursuz uyum sağlayacak doğal görünümlü bir diş implantı oluşturabiliriz.

İltihaplı veya enfekte bir kök kanalı, diş tedavi edilmezse kötüleşen büyük miktarda ağrıya neden olabilir. Ayrıca, kemiğe yayılan bir enfeksiyon da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Ağız sağlığınızı korumanın ve dişinizi kurtarmanın en iyi yolu, Cadde Dental ‘taki güvenilir diş ekibimizle acil tedavi aramaktır.

Hastalarımıza, tipik diş hekimliği muayenehanesinde bulamayacağınız rahat ve dinlendirici bir atmosferde en kaliteli hizmetleri sunmaya kendimizi adadık.

Diş Hekimi Soner Arıkan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al

Lütfen formu doldurun, kısa süre içerisinde size dönüş yapacağız. Müsaitlik zamanınızı iletirseniz o saatte aranabilirsiniz.