İmplant Kalitesi Nasıl Anlaşılır? – Cadde Dental

implant kalitesi nasıl anlaşılır

Etkili bir implant tedavisi, tedaviyi gerçekleştiren hekimin yetkinliğine ve kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır. Hekimin alanında uzman ve bilgili olması implantın başarısının uzun yıllar korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca hekim sahip olduğu bilgi ve birikim ile en doğru malzeme tercihini yapmalıdır. Malzemelerin kaliteli olarak değerlendirilebilmesi için ise belli özellikler taşıması gerekmektedir. Yıllar içinde yapılan araştırmalara göre titanyumdan üretilmiş, pürüzlü yüzeye sahip ve çift bağlantılı implantlardan daha yüksek verim alındığı saptanmıştır.

Kaliteli İmplant Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır ?

Vücudun yabancı maddeye reaksiyon göstermemesi için implantlarda kullanılan malzemenin biyolojik uyumlu olması gerekmektedir. İmplantlar, sahip olduğu biyolojik uyum ve dayanıklılığı nedeniyle titanyum ve titanyum alaşımlarından üretilmektedir.

İmplantların, çiğneme fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için kuvvet dağılımının dengede olması gerekmektedir. İmplantın en uygun kuvvet dağılımına sahip olabilmesi için doğal diş kökü gibi silindirik veya konik bir biçimde olması istenir.

İmplant dizaynlarının bir vida gibi yivlere sahip olması, kemiğe uygulanan direnci eşitlemekte çok önemlidir. Çene kemiği içine yerleştirilen implantların, kemiğe tutunma ölçüsü implant tedavisinin başarısına doğrudan etki etmektedir. İmplantların yüzey tasarımının pürüzlü olması kemik ile teması artırarak tutunmayı kolaylaştırmaktadır.  Küçük yivlere sahip implantlar tutunmayı kolaylaştırdığı gibi osseointegrasyon süresini de kısaltmaktadır.

Osseointegrasyon implant yüzeyinin canlı kemik dokusu ile kaynaşmasıdır.  Osseointegrasyon başarısı implantın tasarımından, implantın yüzeyinden ve implantın üretildiği malzemeden etkilenmektedir.

İmplant setinde olması gereken simante tip protetik üst yapı malzemeleri hastaya ve hekime birçok avantaj sunmaktadır. Eskiden kullanılan vidalı parçalara göre daha estetik duran simante parçalarda vida gevşemesi, vida düşmesi gibi problemler ile karşılaşılmamaktadır. Simante implant üstü parçalar hem daha ekonomik hem de kullanım açısından daha pratiktir.

İmplantın farklı bağlantılara imkan tanıması tedavinin daha doğru seyretmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden implantların çeşitli bağlantılara izin vermesi istenmektedir. İnternal yani iç bağlantılı sistemler, açık ve kapalı ölçü seçenekleri bulunan implantlar diğer seçeneklere göre daha çok tercih edilmektedir.

İmplantlar farklı uzunlukta ve çapta olmak üzere çeşitlilik sunmaktadır. İmplantın yerleştirileceği bölgeye göre en uygun boy ve çapa sahip olan implant belirlenmektedir. İmplant çapının, dişin boyun çapına yakın olması istenmektedir. İmplantların geniş ürün yelpazesine sahip olması tedavinin en doğru şekilde planlanmasına yardımcı olmaktadır.

İmplant Markasına Nasıl Karar Verilir ?

İmplant tedavisinin başarılı sonuçlanması ve uzun yıllar işlevini sürdürebilmesi, tedavide kullanılan implant markası ile doğrudan ilişkilidir.  Kullanılacak olan implantın, hastaya sonraki yıllarda garanti sunması markanın tercih edilmesinde en büyük etkendir.

İmplant tedavisinin yaygınlaşması ile birlikte artan üretici markalar arasından tercih yapmak gittikçe daha zor bir hal almaktadır. Binlerce seçenek arasından sağlıklı olan implantın ayırt edilebilmesi için belli standartlar bulunmaktadır. Tercih edilmesi doğru olan implant markalarının FDA ve Ce belgelerine sahip olması bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış olması gerekmektedir.

implant kalitesi nasıl anlaşılır
implant kalitesi nasıl anlaşılır

Standartlara uygun, gerekli belge ve onaylara sahip olan implant markaları arasında seçim yapabilmek için dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunmaktadır.

İmplant markasına karar verilirken markanın kaç yıldır sektörde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sektörde uzun yıllar var olan markalar girişimleri ile ilgili problemlerin üstesinden gelmiş ve kendine yer edinebilmiştir. Çok sayıda denenme fırsatı elde etmiş eski markaların, başarı oranı incelenmelidir. Bu sayede markanın sunduğu hizmet kalitesi anlaşılmaktadır.

Markanın sektörde daha ne kadar kalacağına dair öngörüler de değerlendirilmelidir. Markanın ilerleyen yıllarda implant ile ilgili yaşanabilecek problemlere çözüm getirebilmesi için piyasada var olması gerekmektedir.

Markanın, , implant tedavisi sırasında ve sonraki yıllarda parça teminini en hızlı şekilde sağlaması beklenmektedir. Herhangi bir aksaklık olmaması için markanın stok gücünün yüksek ve servis ağının geniş olması istenmektedir.

İmplant markalarını öne çıkaran en önemli etken ise markanın başarılı literatür taramaları ve arge çalışmalarıdır. İmplantların klinik deneyler ile birlikte kendini kanıtlamış olması markanın güvenilirliğini arttırmaktadır.

En İyi İthal İmplant Markaları Nelerdir ?

  •  Straumann

İsviçre kökenli bir firma olan Straumann, 1954 yılından itibaren implant hizmeti de sağlamaktadır. İmplant tedavisinin kullanılmaya başlandığı yıllardan itibaren günümüze kadar uzanan Straumann implantlar, klinik deneyler sonucunda kendini kanıtlamıştır. Straumann, uzun yıllar boyunca sektörde oluşturduğu güven ile implant piyasasında dünyada lider konumda yer almaktadır.

Müşteri memnuniyeti yüksek olan Straumann implantlar 120 ülkeye ihraç edilmektedir.  Straumann implantlar online olarak sipariş edilebileceği gibi hekim tarafından da temin edilebilmektedir.

 

  • Nobel                        

İsveç merkezli implant markası olan Nobel, tüm dünyada adını duyurmuş ve güvenilirliğini kanıtlamış olan bir firmadır. Geniş ürün yelpazesi ile hizmet veren Nobel, implant tedavisinde tercih edilen kaliteli markaların başında gelmektedir.  Çok sayıda ülkeye hizmet sağlayan Nobel, geçmişten günümüze kadar uzman hekimler tarafından önerilen bir marka olmayı başarmıştır.

  • Bego

Bego, dünyada diş hekimliği ürünleri ile tanınan bir Alman firmasıdır.  Türkiye’ de 15 yıldan daha uzun süre implant hizmeti sunmaktadır. Kolay parça seti ve ürün kalitesi ile tercih edilen Bego implantlar hızla tedarik edilebilmektedir.

Straumann ve Nobel kadar eski olmayan Bego implantlar piyasada sonradan var olmasına rağmen güvenilen bir isim olmayı başarmıştır. Çok sayıda hekim ve klinik araştırmalar tarafından deneyimlenen Bego implantların fiyatları lider markalara göre daha ekonomiktir.

Diş Hekimi Soner Arıkan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al

Lütfen formu doldurun, kısa süre içerisinde size dönüş yapacağız. Müsaitlik zamanınızı iletirseniz o saatte aranabilirsiniz.