Porselen diş kaplama uygulamaları, gerçek dişin üzerine uygulanmakta ve dişlerin daha düzenli görünmesini sağlamaktadır. Porselen diş uygulaması, sadece estetik kaygı sebebiyle ortaya çıktığından, hastaların gereksinim ve taleplerine göre yapılmaktadır. Uzman diş hekimleri tarafından, kişilerin diş yapısına uygun porselen diş kalıpları hazırlanmaktadır. Gülüş estetiği ve diş estetiği kapsamında kullanılan porselen diş uygulamaları, kişilerin görünüşünü doğrudan etkileyecektir. Dişlerin kalıbına uygun olarak hazırlanan porselen diş yaprakları, özel yapıştırıcılarla diş yüzeyine yerleştirilmekte ve ihtiyaca göre, yenilenmektedir.

Porselen Diş Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

Porselen kaplama uygulamaları, dişlerin dış yüzeyindeki estetik kaygıyı ortadan kaldırmaktadır. Estetik olarak hasar gören ya da gülüş estetiği kapsamında ideal boyutlarda olmayan dişler, porselen diş uygulamasıyla daha estetik hale getirilmektedir. Orijinal dişlere zarar vermeden gerçekleştirilen porselen diş uygulamasında, dişlerin ön yüzeyine porselen yapraklar yapıştırılmaktadır. Ağız yapısına bire bir uygun olarak hazırlanan porselen yapraklar, dişlerin doğal görünmesini sağlamaktadır. İstenilen zamanlarda, porselen yapraklar çıkarılmakta ve orijinal dişler kullanılmaktadır. Diş hekimleri tarafından en fazla tercih edilen kaplama yöntemi, porselen diş uygulamasıdır.

porselen dis nedir

porselen dis nasil yapilir

Porselen Diş Kaplamasında Kullanılan Uygulamalar Nelerdir?

Porselen diş uygulamaları, orijinal dişin dış yüzeyini kaplamak için geliştirilen tekniklerden meydana gelmektedir. Diş kaplaması esnasında, birbirinden farklı uygulamalar kullanılmaktadır. Porselen diş için geliştirilen uygulamalar şunlardır:

 • Empress Diş Kaplama: Ön ve arka dişlerin tamamına uygulanan porselen kaplama çeşididir. Seramik malzemeyle hazırlanan kaplamalar, daha dayanıklı olmaktadır.
 • Ön Diş Porselen Kaplama: Estetik amaçla uygulanan ön diş porselen kaplaması, gülüş açısına dahil olan dişler için kullanılmaktadır.
 • Tek Diş Porselen Kaplama: Bir kaza ya da travma sonrası zarar gören dişler, porselen diş kaplamasıyla onarılmaktadır. Uygulama esnasında hangi tekniğin kullanılacağı, diş hekimi tarafından belirlenmektedir.

20’lik diş çekim fiyatları ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Kimler Porselen Diş Kaplama Yaptırabilir?

Porselen diş yaptıracak kişilerin temel özellikleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Dişlerde çapraşık bozukluk
 • Eksik ya da hasar görmüş dişler
 • Dolgunun yetersiz kaldığı diş çürükleri
 • Kırılmış dişler

Belirtilen durumlarda, kişilere porselen diş uygulaması yapılmaktadır. Porselen diş uygulaması, tüm hastalar için uygun olmamakla birlikte, aşağıdaki durumlardan bir tanesine sahip kişilere porselen kaplama yapılmayacaktır:

 • Dişlerde ileri düzey çürümelerin oluşumu
 • Diş etinde apse ve iltihaplanma olması
 • İleri düzey diş eti hastalıklarının bulunması
 • Kanal tedavisi gerektirecek düzeyde enfeksiyon oluşumu

Belirtilen rahatsızlıklar tedavi edilmeden, gülüş estetiği uygulamalarına başlanamaz. Ağız sağlığını tetikleyen tüm problemler ortadan kalktıktan sonra, uzmanların incelemesi doğrultusunda porselen diş uygulaması yapılabilir.