Ortodonti tedavisi İzmir, diğer adıyla yani estetik diş teli tedavisi olarak daha çok bilinir. İzmir diş teli tedavi merkezi hemen hemen her yaştaki hastaya uygulanabilen estetik görünümü amaçlayan tedavi yöntemidir. Karşıyaka, Bostanlı, Bayraklı, Bornova ortodonti diş teli Tüm yaştaki grubun rahatlıkla kullanabildiği diş teli daha çok şeffaf şekilde olması ile de daha estetik bir görüntü oluşturmaktadır.

Şeffaf diş teli duyulduğundan itibaren utanma, çekinme gibi durumların olmadan diş tedavi İzmir ve diş tedavi Karşıyaka hastanelerimize çok rahat gelmektedirler. İzmir diş hekimi Tedavi süresi ise genelde 1 yıl ile 2 yıl arasında sürmektedir. Belli aralıklarda yapılan kontrol sayesinde olumlu sonuç alınmaktadır. Artık hem tedavi sürelerinin kısa olması hem de oldukça gelişmiş tıbbi olanaklar ve gereçlerle yapılan İzmir diş hekimi uzman doktorlarında bu alanda kendilerini çok iyi geliştirdikleri bir yöntem olan ortodonti tedavisi artık herkesin korkmadan tercih edebileceği bir tedavi şekli olmaktadır.

Ortodontik Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavi çarpık ve yamuk dişlerin, birbirinin üstüne geçmiş, damak içinde damak gelişimi sorunundan kaynaklan dişlerde uygulanmaktadır. Ayrıca üst üste gelmesinden dolayı iç içe geçmiş diş görüntüsü veren dişlerin bu tedavi yöntemi şekli ile daha düzgün sıralı aynı boyutlarda görünmesine yardımcı olan ve düzgün olması gerektiği gibi bir görünüme kavuşturan bir tedavi yöntemidir.

Bu yamuk ve çarpık dişlerin oluşması, estetik görünümü açısından hem dişlerin düzeltilmesi gerekirken hem de ağzın açma kapamasını, yemek yemeninde daha kolay hale gelebilmesini sağlamaktadır. Çarpık ve yamuk dişler aynı zamanda diş eti problemlerinde yol açmakta olup böylelikle dişlerin düzeltilmesi durumunda bu tür problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Diş Teli Tedavi Aşamaları

Diş Teli Muayene

Ortodonti tedavisini yaptırabilmek için öncelikle gerekli muayeneden geçilmeli ve yapılması planlanan tedavi yöntemi belirlenmelidir. Daha sonra yapılan tetkikler sonucu bu tedavi yöntemine uygun olup olunmadığı tespit edilmelidir.

Tedavi süreci bu süreç içerisinde nasıl bakımlar kontroller yapılması gerektiğinde hastaya anlatılarak ve belirlenerek tedaviye geçilmelidir. Tedaviye geçilmeden önce hastanın dişlerinde var olan problemler tespit edilmeli gerekli tedavisi yapıldıktan ve bu problemler ortadan kaldırıldıktan sonra ortodontik tedaviye başlanmalıdır.

Tedavi Planı

Ortodontik tedavisi için gerekli şartlar yerine getirildiğinde ve hasta bu tedaviye uygun bulunduğunda gerekli tedavi planına geçilir. Bu tedavi aşamasında da bir takım gerekli bilgiler toplanması gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir. Ağız içinin ve dışının fotoğrafı, çene ölçüleri hem alt hem üst çene ölçüleri, yan kafa filmi, el ve bilek filmi gibi gerekli bilgiler toplandıktan ve belirlendikten sonra tedavi süreci başlamış olmaktadır.

Tedavi Aşaması

Gerekli görülen muayene ve yapılan araştırmalar sonucunda hasta açısından herhangi bir problem yoksa eğer ortodonti tedavisi başlamaktadır. Ve diş teli takılma kısmına geçilir. Bu tedavi sürecinde kesinlikle canınızın yanması söz konusu değildir. Öyle sanıldığı gibi acı veren korkulan bir tedavi değildir.

Diş telinin takılması kısmından sonra, hasta ağızda yabancı bir cismin olmasından dolayı ve ağza dişlere ve çeneye yapılan baskı hissedilmesi normal bir durumdur. Alışmak zaman alır. Ama bu diş teline alışıldığı durumunda ise hem bu ağrı geçmekte hemde diş teli artık ağızda hissedilmemektedir. Ve gerekli aşamalar yapıldığında bundan sonra doktorun uygun gördüğü kontroller ile tedavi süreci başlamış olur.