fbpx

Yükleniyor...


German Bego Implant

£390

Implant Treatment in Turkey
Smile Design

Great Smile Design Turkey

Aesthetic Dentistry Turkey
Dental Implant & Aesthetic Dentistry

Dental Travel Turkey

With our experienced specialists, our latest technological equipments.
General Anesthesia

Turkey Dental Treatments Cost

We do all your dental treatments while you sleep
Implant Treatments Turkey

Implant; instead of the lost tooth is placed in the jaw bone is the root of artificial teeth. Turkey Dental Implant Cost is only 390£.


Read More


Ortodonti Treatment

Ortodonti; study examines the relationship between the jaw bones of the teeth, jaw bones and the bones of the jaw bones.


Read More


Root Canal Treatment

Recovery of a tooth, the natural tooth to stay in the mouth of the root of the treatment is very important.


Read More


Gum Treatments

The most important task in preventing gum disease falls on one’s own.


Read More


Pedodonti


Parents often need to check the mouth of their children and they should go to the dentist with them every 6 months. The ideal time for your child’s first dental examination is six months after the baby’s first teeth are removed.


Periodentologhy


Daily oral care, tooth brushing and dental thread use, bacterial dental plaque should be removed. No process can be more effective than a person’s daily oral care procedures to maintain those obtained with periodontal treatment.


Teeth Whitining


Permanent tooth whitening is a solution that is applied to open a few tons of color-changed and yellowed teeth for a variety of reasons. Porcelain veneer to darkened or yellowed teeth. Instead of having a permanent bleaching method called permanent bleaching.


Dental implant in Turkey


To complete missing teeth, implants are placed inside the jaw and are usually in the form of screws called artificial tooth roots. Implants are made of titanium because the jaw bone perceives titanium as part of the body.


Team Leader

Dr. Soner ARIKAN


In 1996, entering the top 100 in Turkey debuted at Ankara Science High School. He graduated from Gazi University Faculty of Dentistry in 2004. He established Cadde Dental Outpatient Clinic in Izmir in 2010. He completed the certification of the world-renowned implant companies for implantology treatment. Throughout her career, she served more than 35,000 patients.Orthodontics

Prof.Dr. Ibrahim Gelgor


Aegean Univercity 1997, Selcuk Univercity 2002 for doctora, Kirikkale Univercity 2008 for Assoc.Prof., Kirikkale Univercity 2013 for Prof.Pedodonti, Smile Aesthetic

Assoc Prof. Mehmet TANRIVER


Between 2013 and 2017, he worked as an Assistant Professor at Şifa University, Faculty of Dentistry, Department of Child Dentistry. In 2017, he started to work in Cadde Dental Oral and Dental Health Polyclinic. Smile aesthetic expert, Pedodonti expert.Dentist

Dt. Serdar DEMİRÇAL


In 2000, he won the Denizli Anatolian High School. In 2004, he was accepted to Ege University Faculty of Dentistry. He has been working in Cadde Dental since 2014. He is working in the field of esthetic dental treatments, zirconium prostheses, bonding, smile aesthetics, tooth whitening, implant prosthesis.


Blog

Read our latest news or general medical news. Feel free to comment on what you find interesting.

14 Temmuz 2019

13 Temmuz 2019

Diş İmplant İçin Maliyet Bir diş implantı maliyetinin ne olduğu, çeşitli faktörlere bağlıdır. Malzemenin fiyatlarına ek olarak, tedavinin karmaşıklığı ve süresi ile hazırlık önlemlerinin tümü burada bir rol oynamaktadır. Genellikle, implant yerleştirme için bir kemik yapısı gereklidir. Diş İmplantının Maliyetleri Nasıl Belirlenir? Çene içine sıkıca vidalanan dental implantlar, modern ve en kaliteli protezler için en […]

13 Temmuz 2019

Diş İmplant Maliyetleri Ne Kadar? Takma dişlere gelince, diş implantları genellikle en iyi çözümdür. Ancak hastaların bu tip protezlere karar vermeden önce birçok sorusu vardır: İmplantlar gerçekten daha mı iyi? Yapay diş kökleri ne kadar dayanır? Dental implant maliyeti ne kadar yüksek? Ve riskleri ve yan etkileri nelerdir? Size yardım ediyoruz ve en sık sorulan […]

13 Temmuz 2019

Diş İmplantlarının Maliyeti Nedir? Bir diş eksikse ne yapmalı? Dişlerinizdeki daha büyük boşluklara ve hatta dişsiz bir çeneye nasıl daha iyi bakım yapabilirsiniz? Birçok insan için çözüm şudur: dental implantlar! Yapay diş kökleri bir boşluk doldurucusundan çok daha fazlasıdır. Kayıp dişleri değiştirir, takma dişlere güvenli bir oturuş sağlar ve  doğru kronlar ve köprülerle iyi görünürler. […]

13 Temmuz 2019

İmplantlar: Tüm Bilgiler, Maliyetler Ve Fiyat Karşılaştırması Çene kemiğindeki yapay diş köklerinin ayarını bozan ve eksik dişlerin yerine geçen bir diş tedavisi genel olarak implantlar olarak ifade edilir. Türkiye Diş İmplant Buna göre, böyle bir implant tedavisinin maliyeti, yapay diş kökünün malzeme maliyetinden, implantasyon maliyetinden ve implant destekli protezin maliyetinden oluşur. İmplantlar üzerindeki basit bir […]


Working Hours


Pazartesi-Cumartesi
09:00/19:30

Contact Us


+90 232 336 70 79
+44 203 514 44 76

info@caddedental.com

Appointment

Terms of Use

The content on the site is for informational purposes only and does not mean that the doctor will examine, diagnose or diagnose his / her patient.

Site Kullanım Bilgisi

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Privacy Policy

Our Privacy Policy When you visit this website and use the services we offer through this site, you are subject to the terms and conditions specified in this Privacy Policy and you agree to the terms of this Privacy Policy.

Gizlilik İlkelerimiz

Web Sitemizde Türkiye Cumhuriyeti’nin belirlemiş olduğu İnternet kullanıcısı gizlilik ilkeleri esas olarak alınıp uygulanmaktadır. Daha fazla bilgi için Gizlilik İlkelerimiz linkine bakabilirsiniz.

Copyright by Cadde Dental 2017. All rights reserved.

DMCA.com Protection Status