Ağız ve diş bakımı alışkanlığı çocukken kazanılan bir davranıştır. Çocuk diş hekimi İzmir; diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmiş bir çocuk hayatı boyunca diş bakımına özen gösterecektir. İzmir çocuk diş hekimi olarak bizi tavsiye edebilirsiniz. Nasıl olsa değişecek mantığıyla pek önemsemediğimiz süt dişleri normal dişlere göre daha çabuk çürüyebilmektedir. Ayrıca apse oluşumu da çok daha hızlı olmaktadır. Dolayısıyla çocukların diş sağlığı, hem diş bakım alışkanlığı edinmeleri hem de küçük yaşta diş ağrısıyla tanışmamaları için, anne-baba olarak üzerinde önemle durmamız gereken bir konudur.

Çocuk Diş Hekimliği

Süt dişlerinin sürmesi 6 aylıkken başlar. 6-16’ncı aylarda santral kesici dişler sürer. 16-23’ncü aylarda köpek dişleri, 13-33’üncü aylarda da azı dişlerinin sürmesi tamamlanır. Bu dişler yine sırasıyla 6-12 yaşları arasında kalıcı dişlerle yer değiştirecektir. Görüldüğü gibi “Nasıl olsa değişecek” gözüyle bakılan süt dişleri çocuklarımızın ağzında uzun yıllar boyunca kalmaktadır. Bu dişlerde oluşacak çürükler çocuğumuz için çok eziyetli ağrılara ve ayrıca çocuğumuzun küçük yaşta çok tatsız bir diş hekimi tecrübesi tatmasına yol açacaktır. Diş hekimiyle bu şekilde tanışan çocuklarda da ömür boyu sürecek bir diş hekimi fobisi oluştuğu da bir gerçektir.

Çocuğumuzun Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Koruyabiliriz?

Çocuklarımızı, ilk dişleri ağza sürüldükten 6 ay sonra çocuk diş hekimine kontrole götürmeye başlamalı ve bu kontrolleri her 6 ayda bir tekrarlamalıyız. Çocuklarımızın diş bakımında eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz yumuşak kıllı diş fırçası ve yine eczaneden alacağınız çocuklara özel diş macunu kullanmalıyız. Diş macununu da küçük bir mercimek tanesi kadar kullanmalıyız. Diş yüzeyine çok baskı uygulamadan, diş etlerinden diş yüzeyine doğru yavaş hareketlerle dişi ayrı ayrı fırçalamalıyız. Düzenli olarak bu bakımı yaptığımız takdirde çocuklarımızın dişlerinde herhangi bir sorun olmayacaktır. Dolayısıyla kontrole gittiği zaman da diş hekimi korkusuna kapılmayacaktır.

Çocuğa Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuklar anne babalarını taklit ederler. Biz ne yaparsanız onlar da aynısını yapmak isterler. Dolayısıyla bizim de çocuğumuzla birlikte dişlerimizi fırçalamamız onun için büyük bir motivasyon olacaktır.

En sevdikleri şey oyun oynamaktır. Diş fırçalamayı bir oyun haline getirebiliriz. Örneğin değişik fırça ve macunlar alarak her seferinde değişik fırça ve macunla dişlerini fırçalamasını isteyebiliriz. Bu bile küçük bir oyun olur çocuk için. Ayrıca lavabonun yanına bir “diş fırçalama panosu” yapabilir, ailece bu panoyu kullanabiliriz. Sırayla birbirimizin dişlerini fırçalayabiliriz. 2 dakikalık bir kum saati alarak çocuğumuzun fırçalamayı yeteri kadar sürdürmesini sağlayabiliriz.

Koruyucu Uygulamalar

Bazı çocuklarda ne kadar düzenli diş fırçalasa da çürük oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bunun, genetik, başka bir hastalık gibi çeşitli nedenleri olmaktadır. Çocuk diş hekiminin yapacağı Fissür örtücü ya da fluor gibi uygulamalar çürük oluşumunu engellemede çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle her ne kadar düzenli fırçalama yaparsak yapalım, çocuklarımızı mutlaka 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne götürmeliyiz.