20’lik dişlerin çekilmesi işlemlerinde kullanılan teknikler ve çekim yapılacak diş sayısına göre, uygulamanın fiyatları değişecektir. 20’lik diş çekimi fiyatları, devlet hastanesi ve özel klinik tercihine bağlı olarak değişirken, hastalara uygulanması gereken işlemler de fiyatları etkileyecektir. Sağlıklı bir bireyde, alt çenede 2 adet ve üst çenede 2 adet olmak üzere, toplamda 4 adet 20’lik diş bulunmaktadır. Kalıtsal sebepler, dış etkenler, yaşam biçimi ve çene yapısı gibi etkenlere bağlı olarak, 20’lik dişlerin çekilmesi gerekmektedir. 20’lik dişlerin çekimine sebep olan faktörler, diş çekimi operasyonunun zorluk seviyesini de etkilemektedir.

20’lik Diş Çekimi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

20’lik dişin çekilme sebepleri arasında yer alan durumlar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

  • 20’lik dişlerin diş kemiğinde gömülü kalması
  • 20’lik dişlerin çıkması esnasında sancılı olması
  • 20’lik dişlerin çürümesi ve yanlarındaki dişleri çürütmesi
  • Diş köklerinin yana doğru çıkması
  • 20’lik dişlerin diğer dişleri sıkıştırması
  • Dişlerin diş etinde gömülü kalması
  • Diş etlerinin iltihaplanması
  • Diş etinin kökünde kist oluşması
  • 20’lik dişlerin diğer dişlerin şeklini bozması

20’lik diş çekimine yol açan etkenler, diş çekiminde kullanılacak yöntemleri de belirleyecektir. Dişlerde oluşan problemlere göre, 20’lik diş çekimi fiyatları da artmaktadır.

20lik dis cekim ucreti

20lik dis nasil cekilir

20’lik Dişler Neden Çürür, Sebepleri Nelerdir?

20’lik dişlerin çürüme nedenleri, kişilerin ağız bakımına ve yaşam tarzına göre değişmektedir. Diş sırasının en arkasında yer alan 20’lik dişler, besin artıklarının birikmesi için uygun bir alandır. Besinlerin bu bölgede birikmesi ve zaman içerisinde bakteri üretmesi sonucunda, 20’lik dişlerde çürüme başlayacaktır. Dişlerin en arkada olması, diş fırçası ve diş ipi gibi temizlik malzemelerinin bölgedeki hijyeni sağlamasını engellemektedir. Uygun diş fırçası seçimi yapılmadığında ve bölgede sürekli besin biriktiğinde, dişler erkenden çürümeye başlayacaktır.

Ayrıca diş estetiği fiyatları bilgilerine bakabilirsiniz.

20’lik Dişler Nasıl Çekilir?

20’lik diş çekimi için kullanılan yöntemler, diş çekiminin sebeplerine göre değişmektedir. 20’lik dişlerin köklerindeki şekil bozuklukları, farklı yöne doğru dişin büyümesi, diğer dişlere baskı uygulanması, dişlerin gömülü kalması ya da çürümesine bağlı olarak, 20’lik diş çekimi yöntemleri belirlenmektedir. Diş kökü normal şekilde geliştiğinde ve dişler de normal olduğunda, diğer dişlere uygulanan çekim yöntemleri kullanılacaktır. Ancak dişlerin kökleri yamuk çıktığında ya da dişler diş etine gömülü kaldığında, diş çekimi için cerrahi müdahale kullanılmak zorundadır. 20’lik dişlerin çekimi esnasında cerrahi müdahale tercih edilirse, diş etine küçük bir kesi açılır ve diş kökü buradan çıkarıldıktan sonra, kesikler dikilir. Cerrahi operasyonun iyileşme süresi, normal diş çekimine göre daha uzundur.