Sağlıklı dişlere sahip olmak İzmir zirkonyum diş her birey için en özel isteklerden biridir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi diş bakımına geldiği zaman çoğu kişide ihmal etme söz konusu olmaktadır. Sonrasında meydana gelen sonuç diş çürümesi, geç kalmış diş dolgu tedavisi ve kanal tedavisidir. En son durum ise diş çekimi olarak son bulmaktadır. Tabi diş sağlığı ve bakımı bu kadar ile bitmemektedir.

Diş Protezinde Kullanılan Zirkonyum Nedir?

Bir kaplama çeşidi olarak bilinen zirkonyum diş beyaz metal üzerine yapılan porselen kaplama çeşididir. Zirkonyum dişin en çok tercih edilen özelliği zirkonyum denilen beyaz metal üzerine yapılan kaplamanın güneş ışınlarını gerçek dişe geçirebilmesidir. Ayrıca dişin pürüzsüz ve beyaz görüntüsü de en çok tercih sebepleri arasında yer almaktadır.
Diş hekimlerimizde de köprü ve diş kaplamak için kullanılan metal elementler arasında öncelikli olarak tercih etmektedir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyumun kullanmanın avantajları öncelikle beyaz renkli olmasıdır. Işığı geçirebildiği için gülüş estetiği güzel görünmektedir. Direnci yüksek olduğu için çiğneme işlevini rahatlıkla yapabilir ve bu nedenle arka dişlere de uygulanabilir. Alerjik etkisi yoktur. Isı iletkenliği düşük olduğu için sıcak ve soğuktan etkilenmez. İstenilen her renkteki dişe göre uygulanabilir. Zirkonyum diş fırçalama gibi düzenli ağız ve diş bakımı haricinde ekstra bakım istemez.

Çünkü çekilen dişin geriye bıraktığı boşluk, eksik diş ile yeme zorluğu ve hoş olmayan diş görünümüdür. Ama bu durumlardan kurtulmak için diş protez bostanlı hekimliğinde gelişen tedavi yöntemleri sizleri doğal görünümünüze kavuşturmaktadır. Sizde kalıcı ve kaliteli hizmet arayanlardansanız, bostanlı diş hekimi ve İzmir diş hekimi için hastanemizi ziyaret ederek diş tedavisi hizmeti alabilirsiniz.

Diş Protezi Nasıl Yapılır?

Sabit protezler hareketli ve sabit olmak üzere iki çeşitte yapılmaktadır. Sabit olan protezler ağızda ana diş gibi sabit olur ve sadece diş hekimi tarafından çıkartılırlar. Hareketli protezler ağızdan çıkartılıp tekrar takılabilen dişlerdir.
Protez dişler hastanın eksik dişlerine ya da tamamına uygulanmak üzere eksik diş tespit edilir, bakımlar yapılır ve dişin protezi yapılmak üzere diş hekimliğinde kullanılan alçı kalıbı alınır. Alınan kalıp üzerinde bal mumu ile diş modeli çıkartılır. Çıkartılan modele rövetman yani alçı toz ile slikanın karışımından oluşan madde uygulanır. Yüksek ısıda olan fırına diş modeli katı metal madde ile birleştirilerek yerleştirilir ve bal mumunun erimesi sağlanır. Karşıyaka En Yakın Diş Doktoru Erime sonrasında meydana gelen diş boşluklarına katı döküm metalleri eriyen bal mumunun içine dolup soğuduktan sonra revetman kırılır.
Döküm model elde edilmiş olur. İzmir zirkonyum diş modele yontma tesviye ile düzeltmeler yapıldıktan sonra kum püskürtmesi ile model parlatılır ve cilalanır. Köprü – kron işlemi tamamlanmış olan modelin üzerine porselen kaplanarak tekrar fırınlanır ve tefsiye işlemi yapılır. Son olarak tekrar parlatma ve cilalama işlemi yapılır ve diş hastaya teslim edilir. Bu işlem yaklaşık 15 gün kadar sürmektedir.