Bir diş implantı maliyeti yüksek, ama bu gerçekten buna değer mi? Biri köprü, kısmi takma diş veya tam protez ile daha iyi durumda mı ve çok para kazandırabilir mi?
Dişlerini yenilemek isteyen herkes, diş hekimliği implantlarının maliyetlerini çok yakından karşılaştırmalı ve sonrasında çok pahalı bir sürpriz yaşamamalıdır.

Dental İmplantların Maliyeti Nedir?

Dental implantların maliyeti çok bireyseldir ve operasyonun karmaşıklığına ve zorluğuna, yerleştirilecek olan implant sayısına, yeni dişlerin yapıldığı özel malzemeye ve gerekli diş performansına bağlı olarak değişmektedir.

  • Tedavi masrafları
  • Diş laboratuarının maliyeti ve
  • Malzeme maliyetleri.

Diş İmplantları Neden Bu Kadar Pahalı?

Dental implantlar, dikkatli bir yaklaşım ve uygun malzemeler gerektiren karmaşık tedavilerdir. Pek çok insanın (diş hekimi, diş asistanı ve diş teknolojisi laboratuarındaki laboratuar teknisyeni) katılımı nedeniyle, diş implantı zaman alıcıdır. Buna eklenen her hastaya bireysel hazırlık ve uyarlamadır.

Diş İmplantlarını Kim Öder? Sağlık Sigortası Ödeme Yapar Mı?

Dental implantların maliyeti her şeyden önce kendi kendine ödenir. Diğer, daha ucuz çözümler (kuronlar veya takma dişler gibi) bir anlam ifade etmediğinde diş hekimi sizi bilgilendirecektir.

Ancak, maddi destek için sağlık sigortası fonuna danışılmalıdır. Özel sigortalılar söz konusu olduğunda, bu sözleşme ile bireysel olarak düzenlenir, ancak genellikle maliyet varsayımı dikkate alınır. Sağlık sigortası takma dişler konusunda sabit bir sübvansiyon ödemektedir, ancak implantlara kendilerine katkı yoktur.

En Ucuz Dental İmplantlar Nerede Yapılmaktadır?

Dental implantlar en ucuz ülkeler arasında Türkiye yer almaktadır. Bununla birlikte, tedavinin zaman alıcı ve danışma açısından yoğun olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, dental implantın tatil gezisi sırasında tamamlanabileceği garanti edilemez.

Diş İmplantı Nereden Bulabilirim?

Lokal anestezi altında ve ayaktan tedavi bazında diş implantasyonu yapılır. Bu nedenle tedaviyi dişçiler yapmaktadır. Daha fazla tedaviye karar verir ve uzmanlık gerektiren meslektaşlar için uzmanlaşmış uygulamalarda önerilerde bulunabilir veya tedaviyi kendisi yapabilir. Özel dental kliniklerde dental implantların yerleştirilmesi de mümkündür. Buradaki uzmanlık implantoloji denir.

Dental İmplant Maliyeti: Kapsamlı Uzman Rehberi

Doğal dişler aşınma, diş çürümesi veya hatta kazalar nedeniyle kaybedildiğinde, Türkiye İmplant Maliyeti takma dişlere alternatif genellikle yoktur.
İmplant kullanan sabit protezler, günümüzde en sık seçilen protez formlarından biridir. Modern implantlar, doğru bakım ve neredeyse gerçek dişler gibi hissetmek için ömür boyu dayanmaktadır. Bununla birlikte, maliyetler bazen çok yüksek olabilir. Bu yüzden birçok hasta tedavi etmekten kaçınıyor.
Bir diş implantı için neye mal olabilir, mümkün olan en iyi şekilde nasıl tasarruf edebileceğiniz ve hangi alternatifleri bulunduğunu kapsamlı bir şekilde bizlerden öğrenebilirsiniz.

Bir Diş İmplantı Nelerden Oluşur?

Bir diş implantı diş hekiminin hastanın çenesine sıkıca tutturduğu bir takma diştir. Ağızdan çıkartabileceğiniz çıkarılabilir protezlerin aksine, diş implantları sıkıca tutturulur ve böylece gerçek dişlerden neredeyse hiç ayırt edilemez. Hem kullanımda hem de temizlikte, yerleştirildikten sonra sağ dişleri gibi çalışırlar ve aynı şekilde muamele edilmek ve özen göstermek isterler.
Gerçek dişlerimize kavramalarını sağlayan doğal diş kökü yerine, çenedeki bir diş implantının sıkılığını sağlar. Bu ameliyatı kullanmak için gereklidir. Bu müdahale her zaman ucuz değildir ve implantın yüksek maliyetinin temel nedenidir.

Hangi Materyaller Ve İmplant Tipleri Vardır?

Bugün titanyum veya seramikten yapılmış dental implantlar var. Hangi materyali kullanmak istediğinize bağlı olarak, dental implant için maliyetler de değişir.
Titanyum implantlar en uzun ve en yaygın kullanılanlardır, çünkü bu malzeme vücutta çok iyi çalışır ve çabucak iyileşir. Ek olarak, seramik implanttan daha ucuzdur.
Seramik implantlar için, işlenmesi titanyuminkinden çok daha karmaşık olan zirkonya kullanılır. Bu nedenle, seramik implantlar titanyumdan daha pahalıdır.
Öte yandan, malzeme doğal dişlere benzer ve onlardan ayırt edilemez. Yarı saydam seramik sorunsuz bir şekilde karışır ve sadece uzmanlar tarafından tanınabilir.

Bir Diş İmplantı Maliyetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Malzemeye ek olarak, diğer durumlar diş implantının fiyatını aşağı veya yukarı etkileyebilir.

En Önemli Faktörler:

  • Dişin konumu
  • Önceden var olan koşullar
  • Kemik yapısı
  • Tedavi ayrıntıları
  • Diş kronunun düzeltilmesi