Çene kemiğindeki yapay diş köklerinin ayarını bozan ve eksik dişlerin yerine geçen bir diş tedavisi genel olarak implantlar olarak ifade edilir.

Türkiye diş implant buna göre, bir implant tedavisinin maliyeti, yapay diş kökünün malzeme maliyetinden, implantasyon maliyetinden ve implant destekli protezin maliyetinden oluşur. İmplantlar üzerindeki basit bir taç toplamda 350 ila 700 avro arasındadır. İmplant destekli bir protez için toplam fiyat, çene bölgesi başına 2,500 ila 8,000 Euro arasında olabilir.

Diş İmplantları Türkiye

İmplant Gövdesi

İmplant gövdesi çene kemiğine sıkıca tutturulmuş ve diş kökünün işlevini üstlenmek için orada iyileşmesi gerekir. İmplantın sıkıca tutturulması için, çene kemiğinin yeterince kalın olması gerekir. Aksi takdirde, kemik ayarlanmadan önce kurulmalıdır.

Dayanak

Tespit vidası ile implant dayanağı, taç ile implant gövdesi arasında bir bağlantı parçası olarak işlev görür. Abutment görünmez, ancak implantta, diş etlerinde ve kronda gizlidir. Bir implantın dayanağı genellikle titanyumdan yapılır. Ancak seramikte de versiyonlar vardır.

Üst Yapı

İmplant taç gerçek protezdir ve abutmente takılır. Basit bir taç yerine, implantlara bile karmaşık yapılar eklenebilir.

Malzeme Maliyetleri

Pek çok dental implant üreticisi var ve çok çeşitli implant sistemleri sunmaktadır. Örnek olarak, bazı büyük üreticilerin modellerinin maliyeti yaklaşık olarak sitemizden kontrol edebilirsiniz.
Bir implantasyondan önce mandibula ve üst çenenin bireysel kemik durumunun ayrıntılı bir analizi gerçekleştirilir. Bu duruma implantolojide “kemik arzı” denir. Çene kemiğinin çok ince olması gerekiyorsa, dental implantları yerleştirmeden önce kemik yerleştirilmelidir. Maksiller sinüsün ağız boşluğuna sınır koyduğu posterior maksilla’nın zorlu bölgesinde bile, bir sinüs lifti yardımcı olabilir.

Kemiğin implantasyon için hazırlanabilmesi için önce diş hekimi veya implantolog tarafından maruz bırakılır. Bu, çenelerin katlanmış olduğu ve çene kemiğine iyi erişimin mümkün olduğu anlamına gelir. İmplant iyileştikten sonra, kemik tekrar ortaya çıkarılmalıdır.

Böylece implant postu gerçek implanta bağlanabilir. Üst yapı şimdi bu iki parçalı implant yapısına takılıdır: İmplant destekli takma diş kullanılır. İmplantasyonun maliyeti, dişhekimleri için ücret ölçeğine göre gösterilen çabaya bağlı olarak değişmektedir.