Diş rahatsızlıkları son zamanlarda daha çok yaşanmaktadır. İzmir diş dolgu doktoru özellikle gençlerimizin bu konuda ihmal davrandığı düşüncesi kesinlikle doğrudur. Diş dolgu İzmir, hamilelik gibi özel durumlarda da diş bakımı yaptırmak isteyip bebeğe zarar olur düşüncesi ile vazgeçen gençlerimizde söz konusudur.

Halbuki diş bakımın birçok bölümünde bebeği etkileyen aşama yoktur. Böylesine özel bir durumunuzda diş bakımına ihtiyacınız varsa İzmir diş hekimi ve bostanlı diş hekimi sizlere yardımcı olur ve daha detaylı bilgiler verir. Ayrıca gece başlayan diş ağrısı gibi acil müdahale durumlarınızda İzmir nöbetçi diş hekimi sizlere her daim hizmet vermektedir.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapmak Sakıncalı Mıdır?

9 ay süren hamilelik dönemi ilk kez anne olacak bayanlar için biraz şaşırtıcı ve beklenmedik bir süreç yaşanabilir. Özellikle bazı kısıtlamalar ve vücuttaki değişikler, kafanızda çok fazla soru işaretinin oluşmasına sebep olabilir. Hamile kadınların akıllarına takılan sorulardan biri, hamilelikte diş beyazlatma işleminin zararlı olup olmadığıdır. Sizler de hamile iken dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız; ancak bazı endişeleriniz varsa, daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

İzmir diş beyazlatma, dişlerin daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlamak için kullanılan bir tekniktir. İki farklı diş beyazlatma tekniği vardır. Bunlardan biri diş hekimine gitmek, bir diğeri ise evde diş beyazlatmadır. Bu her iki teknikte de, genel olarak dişleri beyazlatmak için peroksit kullanılır. Bu teknikler dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlarken, uzun süre bırakılması diş hassasiyetini arttırabilir.

Hamilelikte Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Basitçe söylemek gerekirse, hamile iken diş beyazlatmak güvenli değildir. Hamilelik, anne ve bebek için hayatlarında çok hassas bir dönemdir ve bazı sağlık risklerini doğurabilecek faaliyetlerden kaçınmak gerekmektedir.
Hamile iken diş beyazlatmanın anne karnındaki bebeğe zararlı etkileri olup olmadığını doğrulayan herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

Ancak, diş beyazlatma ürünlerinin bir bileşeni olan peroksit, doku hasarına sebep olabilir. Dahası, düşük peroksit içeriğine sahip olan diş beyazlatıcı diş macunları da bazı sağlık risklerini ortaya çıkarabilir. Gebelikte diş beyazlatma ile ilgili daha detaylı bilgi için diş hekiminize danışabilirsiniz.
Diş beyazlatmada kullanılan peroksit maddesi oksitleyici bir sürece sebebiyet verir. Bu oksidasyonun hücrelere ve dokulara zararlı olduğu bilinmektedir. Fakat anneye ve bebeğe zararı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.
Bir başka diş beyazlatma süreci olan mikrobrazyon işleminde ise akrilik bileşeni kullanılmaktadır. Bu işlem dişlerdeki pası temizlemek için kullanılır. Fakat bu işler hamilelikte güvenli olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Bu nedenle mikrobrazyon veya diğer diş beyazlatma işlemlerini hamilelik sonrasına bırakmak daha güvenli bir hamle olacaktır. Hamilelikte güvenli hareket etmek her zaman için öncelikli olmalıdır. Eğer hamilelikte dişlerdeki renk değişimleri konusunda başka bir sorun var ise hekim bunun teşhisini ve güvenli olan gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Dediğimiz gibi hekiminizin kontrolü dahilinde yaptırmanız tavsiye edilir.