İmplant nedir ve nasıl yapılır? Sorusu dişlerinde eksilme olan ya da dişlerinde eksilme olma ihtimali olan kimseler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. İmplant tedavisi ağızda bulunan eksik dişlerin yerine yapay diş ekleme suretiyle gerçekleştirilen bir diş tedavisi yöntemidir. İmplant tedavisinde diş boşluğuna titanyum vida yerleştirilmektedir. Daha sonra bu titanyum vidaların üzerine yapay dişler eklenmektedir. İmplant tedavisi oldukça yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir. İmplat diş tedavisinde süre implant tedavisi üst çeneye uygulanacaksa 2 ile 3 ay arasında, alt çeneye uygulanacaksa 2 ile 4 ay arasında bir sürede tamamlanmaktadır. İmplant diş tedavisi süresinin hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ilgili kimse şunları yapmalıdır:

 • Doktorunun tavsiyelerini yerine getirmeye çalışmalı, doktoruna sağlığı konusunda doğru bilgiler vermelidir.
 • İmplant tedavisi uygulayacak kimseler sigara kullanıyorlarsa sigarayı implant tedavisinin uygulanacağı günden 15 gün önce bırakmaları ve iyileşme sürecinde de sigarayı kullanmamaları gerekmektedir.
 • Hasta sert yiyeceklerden uzak durmalıdır.
 • Hasta ağızda basınca sebep olabilecek oflama gibi tepkilerden uzak durmalı, tükürmemeli ve gargara yapmamalıdır.

İmplantı Kimler Yaptırabilir?

İmplantı tedavisini kimler yaptırabilir? Sorusu implant yaptırmayı düşünen kimseler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. İmplant tedavisini genel olarak herkes yaptırabilmektedir. Ancak istisnai durumlarda bazı hastalar implant tedavisi yaptıramamaktadır. İmplant tedavisi yaptıramayacaklar ise şu şekilidedir:

 • İmplant tedavisine çene yapısı elverişli olmayan kimseler implant tedavisi uygulayamıyorlar.
 • Genel sağlık problemlerine sahip olan hastalardan bazıları implant tedavisi uygulayamıyorlar.
 • Şeker, tansiyon ya da kalp gibi kronik hastalıkları olan kimseler implant tedavisini uygulayamıyorlar. Ancak bu hastalıkların tedavi altına alınmış olması halinde hastalara implant tedavisi uygulanabilmektedir.
implant dis tedavi ucreti

implant dis nedir

İmplant Ömürlük Kullanılabilir Mi?

İmplant dişler ömürlük kullanılabilir mi? Sorusu tedavi talipleri tarafından merak edilen bir diğer konudur. İmplant tedavisinin sonucunda elde edilen dişlerin temizlenip temizlenmemesi implant dişlerin kullanım süresini etkilemektedir. Uzun süre implant dişlerini kullanmak isteyen kimseler doğal dişlerde olduğu gibi implant dişlerine de gerekli ve yeteri kadar özeni göstermeleri halinde implant dişler ömürlük olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca diş estetiği nedir? Merak ediyorsanız yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant türleri, implant tedavisinde kullanılan implant yöntemidir. İmplant çeşitlerinin seçimi implant fiyatlarını etkileyebildiği gibi implantın sağlık açısından problem yaşatmamasında da oldukça etkilidir. En çok tercih edilen implant çeşidi vida implant olmakla birlikte diğer tercih edilen implant çeşitleri şu şekildedir:

 • Subperiostal,
 • İntramukozal,
 • Endodontik stabilizatörler,
 • Transosseöz implantlar,
 • Endosseöz implantlar.