Diş teli tedavisi uygulamaları, ortodonti alanının çalışma ve yöntemleri arasında yer almaktadır. Ağız ve yüz anomalilerinin teşhisi ve tedavisini konu alan bu diş hekimliği dalında diş teli tedavisi ve uygulamaları yaygın bir şekilde görülmektedir. Diş telleri, diş hekiminin belirlediği yönde, belirli süre boyunca ve dişlere sürekli güç uygulama prensibi için hastanın ağzına yerleştirilmektedir.

Eğer uygulanan güç çok fazla olursa diş tellerinin hem dişlere hem de dişi çevreleyen dokulara zarar verebilmesi mümkündür. Bu yüzden diş teli tedavisinde en iyi sonuçları almak için alanında uzman ortodonti uzmanından profesyonel destek almak önem teşkil etmektedir.

Diş Teli Tedavisi Uygulamaları

Diş teli tedavi yöntemleri öncesinde dişlerin istenen pozisyona yönlendirilmesi için sürekli ve hafif basınç uygulaması yapılmalıdır. Dişlere yapışan ve üzerlerinde tellerin geçebileceği delikler bulunan aparatlara diş hekimliğinde braket denmektedir. Diş teli tedavisi braketler yardımıyla hastanın dişlerine uygulanmaktadır.

Braketler dişlerin yüzeylerine yapılık oldukları için aralıksız olarak diş teli tedavisine katkı sağlamaktadır. Braketlere bir başka deyişle, dişleri arzulanan pozisyona getirmek için basınç uygulayan kulplar denilebilir. Braketlerin üzerine tutturulan teller sayesinde çarpıklık olan dişlere belirli bir güç uygulanmaktadır. Bu sayede belirli bir zaman içinde hastanın çarpıklık olan dişleri istenen konuma getirilebilmektedir.

dis teli tedavi ucreti

dis teli tedavi yontemleri

Diş Teli Tedavisinin Amaçları Nelerdir?

Diş teli tedavisinin hedefleri, esasında braketler yardımı ile dişleri, çene kemiği içinde belirli yönde hareket ettirmektir. Dolayısıyla bu hareketin birkaç gün içinde sonuçlanması mümkün değildir. Ortalama olarak diş teli tedavilerinde dişlerin kemik içinde 1 aylık bir sürede yaklaşık 2 milimetre kadar hareket etmesi mümkün olabilmektedir.

Diş teli tedavisinde bazı aşamalarda hastaların elastik ajanlar kullanması talep edilebilir. Söz konusu lastikler hastanın kendi kendine bile her gün değişimini kolaylıkla yapabileceği ortodontik ürünlerdir. Bu tür elastik ajanlar, dişerin istenilen noktaya daha çabuk ve sorunsuz bir şekilde yönlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. Günümüzde ortodonti diş hekimliğinde uygulanan modern tedavi teknikleri sayesinde mümkün olan en kısa sürede ve seyrek randevularla dişlerin istenen seviyeye gelmesi mümkün olabilmektedir.

Ayrıca 20’lik diş bilgilerine bakabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Diş teli tedavisinin zamanı, genel olarak hastanın 10 veya 12 yaşını tamamlamasının ardından başlamaktadır. Çünkü ortodontide en iyi sonuçlanan tedaviler gelişim düzenliklerinin düzeltilmesinin ardından sağlanan tedaviler olduğu için diş teli tedavisi de yüzünde halen büyüme ve gelişme potansiyeli olmayan hastalara uygulanmaktadır. Yetişkinlerde ortodontik diş tedavileri her yaşta mümkündür.