Bir diş eksikse ne yapmalı?

Dişlerinizdeki daha büyük boşluklara ve hatta dişsiz bir çeneye nasıl daha iyi bakım yapabilirsiniz? Birçok insan için çözüm şudur: dental implantlar! Yapay diş kökleri bir boşluk doldurucusundan çok daha fazlasıdır. Kayıp dişleri değiştirir, takma dişlere güvenli bir oturuş sağlar ve  doğru kronlar ve köprülerle iyi görünürler. Bu nedenle, bugün şu soru ile ilgileniyoruz: Dental implantların maliyeti nedir ?

Dental İmplantların Maliyeti Nedir?

Tıbbi fatura üzerindeki toplam, sadece bir implantın saf maliyetini içermez. Aşağıdaki faktörler faturanın tutarını etkiler:

  • İmplant sayısı
  • Takma dişlerin maliyeti
  • Malzeme ve laboratuvar maliyetleri
  • Tıbbi ücretler
  • İşlemin zorluğu
  • X-ışını teşhisi gibi ek hizmetler

Bir implant yapay diş kökünün yerini alır. Ancak görünen protezler, implanta vidalanan kronlar, köprüler ve protezlerdir. Bunun için masraflar fatura tutarına eklenir.

Sigorta Şirketleri Hangi Maliyetleri Öder?

İmplantasyon, yasal sağlık sigortası şirketlerinin hizmet kataloğunun bir parçası değildir. Sadece özel istisnai durumlarda maliyetlerin geri ödenmesi söz konusudur.

İmplantsız diş tedavisinin mümkün olmadığı bazı ciddi hastalıklarda, sağlık sigortası şirketinin implantolojik hizmetlerin masraflarını üstlenmesi gerekir. Bu istisnai durumlarda, implantlardaki takma diş maliyeti de ortaya çıkıyor.

Normal olarak sigortalı hastalar, en azından sağlık sigortasından aldıkları protezler için sabit bir sübvansiyona güvenebilirler. Özel sigortalı geri ödeme için seçilen tarife bağlıdır.

Tek Dişli İmplantların Maliyeti Nedir?

Tanınmış üreticilerin ve bazıları daha az bilinenlerin suni diş kökleri vardır. Sonunda, her zaman şu soru sorulur: Sağlığım üzerinde ne harcamak istiyorum? Tek diş implantına karar veren bir kişi, yaklaşık 1500 ila 3000 avroluk bir maliyet ile karşılaşmaktadır.

Maliyetler Neye Göre Değişkenlik Göstermektedir?

Elbette, maliyetler seçilen malzemeye de bağlı. Çoğu dişçi ofisi titanyum implant kullanır. Ancak giderek daha fazla yapay seramik kökü kullanılmaktadır. Yüksek performanslı porselen implantlar, en yüksek estetik ve işlevsellik standartlarını karşılar ve bu nedenle biraz daha pahalıdır.

Seramik İmplantların Maliyeti Nedir?

Seramik implantlar genellikle titanyum implantlardan yaklaşık üçte birine mal olur. Bu, yapay diş köklerinin yapıldığı malzemenin özellikle kaliteli zirkonyum oksitten kaynaklanır. Seramik implantlı bir tedarik için faturada yaklaşık 3000 avro tutarında olabilir.