Diş estetiği yapılışı, bu alanda uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen birtakım uygulamalardan oluşmaktadır. Hastaların diş görünümlerindeki sorunların başarılı bir şekilde giderilmesi için gerçekleştirilen diş estetiği uygulamaları, bu sayede hastanın göz alıcı bir gülümsemeye sahip olmasıyla birlikte kişinin özel hayatında da mutlu ve başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden diş estetiği uygulamalarına özellikle son yıllarda ciddi bir önem verilmektedir.

Dişlerin dizilişinde ve görünümünde meydana geçek çapraşıklar diş estetiği yapılmasını gerektiren temel sorunlardan biri olarak görülmektedir. Özellikle diş estetiği merkezlerine yapılan başvuruların büyük bir çoğunluğu bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra diş aralığında bulunan geniş boşluklar ve rengi sararmış hatta koyulaşmış dişler de diş estetiği yaptırmak isteyenlerin en çok muzdarip oldukları görünüm bozuklukları arasında yer almaktadır.

Diş Estetiği Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Diş estetiği uygulamalar teknikleri, hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin dişlerinde orta ya da ileri seviye çarpıklık bulunan hastalar için farklı bir yöntem uygulanması gerekirken, dişlerinde daha önceden yapılmış ve rengi kötü olmuş dolgu ve kaplamalar gibi problemlerin tedavisinde uygulanması gereken yöntemler farklılaşmaktadır.

Diş estetiği uygulamaları hastanın genel ve fiziksel sağlığının yanı sıra ruh sağlığına da olumlu yönde katkı bulunmak için tercih edilen çalışmalar olarak da görülmektedir. Dişlerinin görünümünden rahatsız olan her kişi, diş estetiği uygulama yöntemlerinden kendisine uygun olanını tercih ederek işlem yaptırabilmektedir. Uzmanların kontrolünde yapılan diş estetiği uygulama yöntemleri şunlardan oluşmaktadır:

  • Lamina (yaprak) porselenler,
  • Tam seramik kaplamalar,
  • Porselen dolgular

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları ile ilgili bilgilere bakabilirsiniz.

dis estetigi nedir

dis estetigi ucreti

Diş Estetiği Uygulamaları Ne Kadar Sürer?

Diş estetiği uygulama süresi de özellikle dişlerinin görünümünden memnun olmayan hastaların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Günümüzde estetik diş hekimliğinde uygulanan yöntemler ve kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde diş tedavilerinin kısa sürede sonuçlandırılması gayet mümkün olabilmektedir. Örneğin;

  • Yaprak porselen uygulaması,
  • Tam seramik köprü uygulamaları ve
  • Birinci sınıf materyalden porselen dolgu

gibi estetik diş tedavileri tek seans sürerek tamamlanabilmektedir. Ayrıca diş ölçüsü hazırlığının ardından dijital kameralar ile alınan görüntüler, bilgisayar ortamına 3D aktarıldığı için yeni dişler özel porselen bloklar halinde çok kısa sürede hazırlanabilmektedir.

Diş Beyazlatma Uygulaması Nedir?

Diş beyazlatma işlemleri, diş estetiği içinde en çok talep gören uygulamalar arasında yer almaktadır. Özellikle çay, kola, kahve ve sigara tiryakiliği bulunan kişilerin dişlerinde zamanla sararma ve koyulaşmalar meydana gelmektedir. Diş beyazlatma işlemi sayesinde dişlerin yüzeyine uygulanan preparatlar, dişlerin yeniden parlak ve beyaz bir görünüme kavuşmasını sağlayan diş estetiği teknikleri içinde yer almaktadır.